Sinu käitumine on sinu elu peegel!

Aita jagada sõnumit teistelegi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Selles, et sinu suhe sind ei rahulda, ei saa sa kunagi üksnes oma partnerit süüdistada – isegi väärsuhte korral!. Nii lihtne on kritiseerida teist inimest selle eest, et tema temperament, mõttetöö, loogika või emotsioonid ei klapi sinu omadega.

Kui sina soovid, et sinu suhe muutuks, peaksid sa esmajoones endasse vaatama, sest sina oled ainus, keda sa oled võimeline muutma. Kui see tundub sinu jaoks võimatu või isegi klišeeline, siis on ilmselt kõige lihtsam lahendus suhe lõpetada. Kuid sa ei lõpeta ühtegi suhet kunagi lihtsakäeliselt, teadmata lõplikult, mis on sinu suhteprobleemide tegelikuks põhjuseks, vastasel juhul jääd sa tehtud sammu pikalt kahetsema. Seega lõpeta korrakski enda partneri, oma lapse, oma vanema, oma kolleegi või oma naabri süüdistamine ja võta mõned minutid sisekaemuseks, milleks sul kulub järgnevate lõikude lugemine!

EMOTSIOONID JA PEEGLID

Omalaadne katse viidi läbi Aafrika metsloomadega, kelle ette asetati nende endi keskkonnas suur peegel.

Leopard, kes peeglist möödudes märkas silmanurgast ähvardavat kuju, lendas õhku, otsekui oleks maamiinile astunud. Üllatusega märkas ta, et temaga kohtunud võõras oli samuti ehmunud. Maandudes võttis ta kassile omaselt agressiivse hoiaku, millele võõras vastas samaga. Järgnes paar ähvardavat käpalööki võõra suunas, millele võõras ei jäänud midagi võlgu. Mõistes, et tema jõud temaga sama osavast ja kartmatust tundmatust üle ei käi, tõmbus leopard pisut tagasi. Samuti otsustas ka tema vastane toimida. Õige pea märkas leopard, et tema liigikaaslane ei kavatse teda esimesena rünnata ja viskas end pikali, mille peale näis rahunevat ka tema vastane, kes tema vastas ennast samuti pikali heitis. Varsti keeras leopard end kenitlevalt selili ja vehkis kassilikult käppadega õhus, märgates kergendusega, et võõras osutus niisamuti mänglevaks ja sõbralikuks.

Sama peegli ette sattunud gorilla käitus esmapilgul sarnaselt leopardile. Võpatades hüppas ta ootamatult kohatud elukast eemale ja kui märkas, et ka teine ei ole kõvemast puust kui tema, haaras maast rohututi koos mullaga ja virutas põlatud võõra suunas. Ta pidi ka koheselt taganema, sest vastuseks heidetud mullapomm lendas tema poole. Sedaviisi, kord rünnates ja siis taganedes, jauras gorilla kuni tüdimuseni ja otsustas lõpuks targu taganeda, sest selles võitluses ei suutnud ta oma üleolekut tunnistada.

Põikpäine gorilla näeb maailma väga konkureeriva ja ähvardava paigana, kus enda oleluse eest peab võitlema, sest kogemusega kaasnevad emotsioonid tekitasid temas väga tugeva negatiivse meeleolu, mida ta mäletab väga hästi ka järgnevates sarnastes situatsioonides. Kõik karjuvad tema peale ja viskavad mulda tema suunas ja see ajab teda juba varakult marru.

Raamat “Suhtekiskjad” on loodud eesmärgiga vaadelda väärsuhteid analüütilise ja objektiivse pilguga, et igaüks suudaks võtta aktiivse rolli oma saatuse muutmisel. Samuti aitab “Suhtekiskjad” mõista kannataja lähedastel, milliste katsumustega peab neile kallis inimene toime tulema, et vabastada end mürgisest suhtest, mida on üllatavalt kerge alustada kuid põrgulikult raske lõpetada.

Loe tagasisidet raamatu kohta!

Osta raamat otse autorilt!

Mänglev leopard seevastu näeb maailma kompromissivõimelisena, kus võib leida armastust ja sõpru, kes on temaga samamoodi eputlevad. Tema emotsioonid olid valdavalt positiivsed ja ilmselt ootab ta ka edaspidi sarnaste emotsioonide kogemist kui satub sarnasesse olukorda.

Kumbki loom ei tunnistanud oma peegelpilti kuni lõpuni enda omana. Nad lasid enda eest otsustada emotsioonidel, mitte teadvusel, milleks olid – nagu allolevalt videolt näha – vaid inimeste lähisugulased šimpansid võimelised. Kahjuks ei suuda isegi kõrgelt haritud inimesed sageli näha ümbritsevat maailma oma peegelpildina, ajades endapoolse tõlgenduse segamini ümbritsevate inimeste reaktsiooniga. Raevule vastatakse raevuga, ähvardustele ähvardusega. Kui sina ei naerata maailmale, nagu sa ei naerata peeglisse, siis ei näe sa ei maailmas ega ka peeglis teistsugust emotsiooni.

PEEGLID MAGAMISTOAS

Samasugune kõverpeegel laiutab isegi meie magamistubades. Naised – ja ka mehed, ent nemad polnud küsitluse objektid – kurdavad enim oma kehva seksuaalelu ja -isu põhjusena partneri vähest tähelepanu. Tüüpiline heterosuhtes mees soovib vaid kähkukat ja peale seda ei tee naisest väljagi, keerab voodis hoopis selja, selle asemel, et pikalt ja kirglikult oma õrna kaaslast kaisutada. Sellest frustratsioonist pärinevadki stereotüüpsed mehekuvandid. Levinud avamuse kohaselt on mehed kõigest liikuvad genitaalid, keda motiveerivad üksnes vallatud kurvid ja ligipääs nendele.

Hiljutisest küsitlusest selgub hoopis, et meeste kirg on reaktiivne, mitte spontaanne ja seda saab vallandada sootuks verbaalsemate ja märkamatute signaalidega kui varem arvatud. Ehk teiste sõnadega erutab mehi sarnaselt naistega partneri iha nende järele ja nad soovivad, et naised võtaksid kasvõi mõnikord üle initsiatiivi astuda nendega seksuaalvahekorda.

Kui naised usuvad senini kangekaelselt, et neil on tundlikkuse monopol ja mehe iha valla päästmiseks piisab vaid kohalolekust ja jalgade laiali ajamisest, siis eksivad need „tundelised“ naised sedavõrd, et see seab ohtu nii nende seksuaal- kui kogu kooselu. Kui suhte alguses täheldatakse naiselikku initsiatiivi seksiks märgatavalt sagedamini, siis suhte kulgedes jäetakse see ülesanne üha rohkem meeste kanda, kes nagunii ju muust kui kurvidest ja kehaõõnsustest ei huvitu.

Tõenäoliselt kaeblevad need naised suhte kvaliteedi ja intiimsuse vähesuse üle. Kui neilt küsida, kas nende mees on nende väheste 12 protsendi seas, kes tunneb end naise poolt ihaldatuna, siis kuidas võiksid nad vastata? Ligi 95 protsenti meestest soovib näha ja tunda end naise ihaluse objektina. Nad soovivad, et nende partner neid idealiseeriks, millest sai armupommitamise artiklis räägitud.

Kuidas vaataksid need õnnetud naised – ja loomulikult ka mehed nende asemel – nüüd oma suhtele, kui mõistaksid, et väga palju on nende enda teha ja seda saab lahendada mitte vingumise või kriitikaga, vaid mõistmisega, et nende suhtumisel oma partnerisse on määrav roll suhte parandamisel. Teiste sõnadega on igaühe suhe tema suhtumise peegel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga