Mida ma saan enda päästmiseks teha?

Aita jagada sõnumit teistelegi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Küsimusele “mida ma saan enda päästmiseks teha?” vastamiseks peaksid sa esmalt juba teadma, kas sinu vasta seisab suhtekiskja, kelle egoistlik agenda vastandub sinu omale.

Te mõlemad “ajate taga” oma õigusi, kuid enamasti on just tema see, kelle nõudmised on ebareaalsed, ebainimlikud ja ebaeetilised. Tema sarnaste isikutega tegelemiseks on vastavad seadused (perekonnaseadus jt) välja antud ja riiklikud institutsioonid (politsei, kohus jt) asutatud, kuid arvestades suhtekiskja libedat keelt ja võltsi sarmi, mis töötab mõjusalt nii tema ohvrite kui potentsiaalsete vastaste peal, võid sa enamasti vaid iseendale loota.

Sul on vaja prioritiseerida kindlad lahingutaktikad, mis eeldavad teatud olukorrale vastavat käitumist, sest kiskjad on loomult mängurid. Nad mängivad oma ohvrite tunnetega ja nad mängivad süsteemiga, mis on loodud ohvrite kaitsmiseks. Nad ei põrku tagasi millegi ees, senikaua, kuni see neile kasulik tundub. Kiskjast lahutades saad sa nägema lõputuid pisarateojasid, süütuid naeratusi ja armastusväärseid zheste, mille varjatud tähendust oled sa suhte jooksul õppinud liigagi hästi mõistma. Kõige sellega edukalt toime tulemiseks vajad sa lahingureegleid, millele on sõjategevuses antud ka militaarne vaste (rules of engagement ing. k.).

Sa saad need reeglid punkt-punkti haaval üles reastada nagu to-do-listi, mis eeldab proaktiivset tegutsemist ehk aktiivset keskendumist soovitud tagajärgede saavutamisele ja nende suunas liikumisele. Proaktiivne tegutsemine aitab sind hoiduda kaitsepositsioonist, millesse kiskja üritab sind iga hinnaga lükata. Parim kaitse on rünnak. See põhimõte kehtib ka sõjas kiskjaga. Ära jää ootama tema järgmist sammu, vaid võta initsiatiiv enda kätte ja vii ta üllatusrünnakuga tasakaalust välja!

Internetilehel suhtekiskja.ee antud soovitused ei tundu olevat alati proaktiivsed või hummaansed või isegi eetilised, sest sisaldavad makjavellilikke salanõkse. Kuid ära unusta, et sinu vastas on makjavellilik kiskja, kes kasutab sinu inimlikke nõrkusi osavamalt ära, kui tema vastu võiks õpetlikke käsitlusi koostada. Armastuses ja sõjas reegleid ei ole! Meenuta, mida juba esimeses peatükis sai öeldud – ükski käitumine pole vale ega õige. See on kas vajalik või mittevajalik, produktiivne või ebaproduktiivne.

Algava sõja eesmärgiks on sul end ja oma vara/lapsi kaitsta. Kõik, mis selle kasuks töötab, on vajalik ja produktiivne, näidagu ta siis kõigile teistele kas õige või vale. Keegi teine peale sinu enda ei ela sinu elu ega kannata või võida sinu otsuste tõttu. Keegi ei saa sulle öelda, kas sinu tegu on õige või väär. Vaid tulemused – mitte emotsionaalsed hinnangud – otsustavad, kas sa oled käitunud enda säästmise huvides või mitte. See on sinu sõda ja kõik selles osalevad pooled on vaid rekvisiidid, mida sina saad enda hüvanguks kas kasutada või mitte.

Loe lähemalt siit, millised on kõige põhilisemad lahingureeglid, mida ennast suhtekiskja vastu kaitstes rangelt silmas pidada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga