Kuidas meiega manipuleeritakse: kuraditosin taktikat.

Aita jagada sõnumit teistelegi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Isikutevahelises suhtluses on võimalik tuvastada 13 manipuleerimistaktikat. Järgnevalt on sinu ette laotatud terve kuraditosin manipuleerimistaktikat, mida suhtepartnerid teineteise suhtes rakendavad, soovides vastaspoolt mõjutada midagi tegema või mitte tegema – millessegi uskuma või mitte uskuma.

Raamat “Suhtekiskjad” on loodud eesmärgiga vaadelda väärsuhteid analüütilise ja objektiivse pilguga, et igaüks suudaks võtta aktiivse rolli oma saatuse muutmisel. Samuti aitab “Suhtekiskjad” mõista kannataja lähedastel, milliste katsumustega peab neile kallis inimene toime tulema, et vabastada end mürgisest suhtest, mida on üllatavalt kerge alustada kuid põrgulikult raske lõpetada.

Osta raamat otse autorilt!

Kõigis inimestes elab väike messias, kes soovib oma sõnumit teistele laotada ja selle õigsuses ka ise veenduda. Kõik elusolendid manipuleerivad teiste elavate hingedega ja keegi ei saa vanduda käsi südamel, et ta sedasi ei talita. Nii saamegi nimetada edukat manipuleerimist usalduse võitmiseks, mitteedukat aga vastupidiselt usalduse kaotamiseks.

Laome need „usutaktikad“ siis järjestikku välja, et iga lugeja saaks neid enda või oma suhtepartneri käitumisega võrrelda. Igaüht saab individuaalselt vaadelda korraga nii tegevusele sundimisena kui tegevust lõpetama sundimisena.

Sundus. Nõua, et ta seda teeks! Kritiseeri teda selle tegematajätmise eest! Karju ta peale, et ta seda teeks! Sunni teda uskuma, et vaid sina tead, kuidas asjad peavad olema!

Vastutusele võtmine. Sunni teda pühenduma mingile tegevusele! Anna talle konkreetne tähtaeg tegevuse sooritamiseks! Sunni teda uskuma, et ta kannatab isiklikult millegi tegemise või mittetegemise pärast.

Regressioon. Mossita, kuni ta seda teeb! Tusatse, kuni ta seda teeb! Vingu, kuni ta seda teeb! Sunni teda uskuma, et tema teod või tegevusetus põhjustavad sulle suurt emotsionaalset valu ja vaeva!

Vastastikune tasustamine. Ütle talle, et sa teed talle vastutasuks midagi, kui ta seda teeb! Tee midagi, et ta seda vastutasuks teeks! Luba talle, et järgmisel korral sa teed seda, mida tema tahab! Anna talle midagi enne, kui sa palud, et ta seda teeks! Sunni teda uskuma, et ka sina oled nõus enda propageeritud eesmärki panustama!

Alavääristamine. Alaväärista ennast, et ta teeks seda! Luba ennast alavääristada, et ta seda teeks! Näe haige ja piinatud välja, et ta seda teeks! Sunni teda uskuma, et tal on sinust kahju kui ta midagi teeb või midagi ei tee!

Väljapressimine (Hardball ing. k. – segu ähvardustest, valedest ja vägivallast). Löö teda või tee midagi vägivaldset, et ta seda teeks! Käsi tal seda teha! Vihja füüsilise karistuse võimalusele, kui ta seda ei tee! Valeta, et ta seda teeks! Alanda teda seda tegema! Kasuta pettust, et ta seda teeks! Ütle talle, et sa jätad ta maha, kui ta seda ei tee! Jäta ta rahast ilma või ähvarda talt raha ära võtta, kuni ta seda teeb! Sunni teda uskuma, et sind tuleb iga hinna eest karta!

Sarm. Tee talle kompliment, et ta seda teeks! Käitu armastusväärselt, et ta seda teeks! Sunni teda uskuma, et tema on sinu arvates ainuke õige inimene maamunal, kes võiks midagi teha või mitte teha

Ratsionaaliseerimine. Selgita talle, miks sa tahad, et ta seda teeks! Anna talle põhjuseid selle tegemiseks! Osuta kõigele heale, mis tema tegevuse tulemusega kaasneb! Sunni teda uskuma, et kõige taga on loogika, mitte subjektiivne tahe!

Vaikivkohtlemine (Silent Treatment). Ignoreeri teda, kuni ta nõustub seda tegema! Ole vait, kuni ta nõustub seda tegema! Ära vasta talle enne, kui ta seda teeb! Sunni teda uskuma, et igasugune kommunikatsioon sinuga on võimatu, kuni ta jätkab millegi tegemist või mitte tegemist!

Naudingu sisestamine. Ütle talle, et ta naudib selle tegemist! Näita talle, kui lõbus selle tegemine on! Sunni teda uskuma, et millegi tegemine või mitte tegemine toob talle endale kõige rohkem kasu!

Sotsiaalne võrdlemine. Võrdle teda kellegagi, kes seda teeks! Ütle talle, et teised partnerid teevad seda! Ütle talle, et kõik teevad seda! Ütle talle, et ta näeb loll välja kui ta seda ei tee! Sunni teda uskuma, et ka teised normaalsed, seksikad ja intelligentsed inimesed teevad või ei tee midagi kindlat!

Rahaline tasustamine. Luba talle osta midagi, kui ta seda teeb! Anna talle väike kingitus või rahakaart enne seda, kui palud tal seda teha! Paku raha, et ta seda teeks! Sunni teda uskuma, et tema ahnus on sinu poolt aktsepteeritav!

Mina soovin siinkohal omaalgatuslikult lisada juurde veel ühe strateegia, et saada täis kuraditosin manipuleerimisviisi.

Armastuse väljalülitamine (kiindumusressurssidest ilmajätmine). Kinnita talle, et ei armasta teda enam, kui ta seda ei tee! Näita talle, et sa ei toeta teda enam, kui ta seda ei tee! Sunni teda uskuma, et sa võid tema armastamise või armastusväärsena kohtlemise lõpetada, kui ta midagi teeb või ei tee!

Koomiline ja traagiline üheaegselt, kas pole! Pärit otsekui manipuleerimismeistri Machiavelli enda käsiraamatust. Kui paljud lapsevanemad kasutavad eelolevaid taktikaid oma laste sundimiseks (ja mõnikord isegi lapsed oma vanemate mõjutamiseks), siis need ei puudu mõistetavalt ka täisealiste inimeste omavahelises suhtluses, eriti romantilises paarisuhtes, kus tülid on vaatamata romantilisele ideaalpildile pigem reegel kui erand.

Sugudevaheline konflikt tekib niipea, kui ühe soo aktsepteeritud soojätkamisstrateegiad lähevad vastuollu teise soo strateegiatega, mis seisneb enamasti selles tülikas tõsiasjas, et järglastega seotud investeeringud on meeste puhul peaaegu alati väiksemad kui naiste puhul. Teatud konfliktid on eeldatavad samasooliste isikute vahel, kes võistlevad ressursside kättesaadavuse pärast ja lapse-vanema vahel eakohaste ja geneetiliste vajaduste erinevuste pärast.

Enamik konfliktidega kaasnevast 13 taktikast sisaldab teatud tasemel sundi, neist vaid neli (ratsionaaliseerimine, sarm, vastastikune tasustamineja naudingu sisestamine) nõuavad manipuleerijalt rahumeelsete ja sõbralike (ning ka loomingulisemate) vahendite rakendamist. 13 taktikast kasutatakse kõige sagedamini sarmi millegi tegemisele mahitamiseks, sundi ja vaikivkohtlemist mingi tegevuse lõpetamisele mahitamiseks. Nagu näha, pole kaugeltki kõik manipuleerimismeetodid vägivaldsed või vägivalda kaasavad, mis näitab, et harmoonilise hetero- ja isegi homoseksuaalse suhte võimalikkusel on veel šansse ja et inimesed polegi keerulised – lihtsalt nende iseloom ja eesmärgid ei sobitu omavahel.

Seepärast on ülioluline suhtekiskja juba varakult tuvastada, mis polegi niivõrd keeruline, kui sa tead märgata kindlaid ohusignaale.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.