Kõik elusolendid väärivad õnne ja õnnelikkust.

Aita jagada sõnumit teistelegi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Varasemas artiklis saime me teada, mis võib olla meie kõigi ülim eluline eesmärk. Erinevad psühholoogia koolkonnad ja isegi erinevad arvamusliidrid on jõudnud küll pisut erinevatele arvamustele, kuid ühes osas on nad kõik nõus – inimene tahab olla oma eluga rahul.

Sigmund Freudi kureeritud psühhoanalüütilise koolkonna uskumuse kohaselt juhivad inimesi eesmärkide saavutamisel allasurutud antisotsiaalsed impulsid, mis on arusaadavalt pragmaatiline ja negativistlik vaade hummaansusele, kuigi Freudi kohaselt on terve ja õnneliku isiksuse ülim eesmärk „armastada ja töötada“. Carl Rogersi poolt eelmise sajand keskel käima lükatud humanistlik psühholoogia usub aga siiralt, et inimlikkuse ülimaks eesmärgiks on soov oma positiivseid ressursse rakendada – „täielikult funtsioneerida“ -, et neid https://www.youtube.com/watch?v=TXr4F-k-8_4seatud üllate ja humaansete eesmärkide saavutamiseks ammendada. Suure Viisiku mudelit arvestades on hästi toimiva isiksuse kõik faktorid mõõdukalt kõrgel tasemel, välja arvatud neurootilisus.

Hippokratese arvates on terve inimese tunnuseks erinevate kehavedelike tasakaal. Kaks natside koonduslaagrit üle elanud Viktor Frankli meelest muudab üksnes elu mõtte leidmine ühe isiksuse täisväärtuslikuks. Darwinistlik seisukoht võtab kõik suurepäraselt kokku: organismi heaolust sõltub see, mil määral on tema instrumendid, nii bioloogilised kui psüühilised, adopteerunud – sünkroniseerinud ennast – välise keskkonnaga.

Peale „itsitavate“ rottidega tehtud katseid tõdes neuroteadlane Jaak Panksepp, et kõigi – loomade kaasa arvatud – ülim soov ja elu eesmärk on tunda end õnnelikuna. Panksepa järeldust toetab kinnitus, et kõigi elusolendite emotsionaalne aju on sarnane, seega pärinevad nii inimeste kui ka rottide emotsioonid sarnasest aju osast. Me tahame end hästi tunda ja eelistame nende seltsi, kes aitavad meid end hästi tunda. Olla kellegi meeldiva kõrval ongi meie elu ülim eesmärk. Nüüd küsimus sinule – kas sina oled oma suhtepartneriga või kolleegiga või sõbraga õnnelik? Vaata allolevat videot ja ehk vastab see ise nii mõnelegi küsimusele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.