Kas sina oled manipulaator: OSA II

Aita jagada sõnumit teistelegi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Samal teema loe ka varasemat artiklit “Kas sina oled manipulaator: OSA I

Vaatame manipuleerimisele pisut tragi-koomilisest vaatevinklist. 

Kui naine soovib näiteks, et ta mees parandaks lõpuks ära alatasa hingedelt alla kukkuva valamukapi ukse, siis arukas naine ei astu nõudlikult käsipuusas mehe ette – eriti veel siis, kui tema jääb mehe ja televiisori vahele – ja ei käsi tollel otsemaid kööki oma mehelikke kohustusi täitma siirduda. Osav naine tõmbab kõnealuse kapiukse viimastest kooshoidvatest kruvidest lahti, jätab köögipõrandale vedelema, istub rahulikult mehe kõrvale ja ootab, kuni viimaks kuulutatakse jalgpallimatshile vaheaeg ning lausub mõnusalt uneleval häälel peale seda, kui on mehe tähelepanu tema kõrvanibu hellalt masseerides endale tõmmanud, kui mehise ja seksikana too temale viimati lambipirni vahetades ja kardinapuud üles seades tundus.

Mehe reaktsiooni ära ootamata lahkub see tarmukas naine mehe kõrvalt diivanilt ja siirdub kõrvaltuppa oma toiminguid teostama. Sealt kuuleb ta mõne aja möödudes närvilist ohkimist ja puhkimist ja veel enne, kui jalgpalliülekanne on lõppenud, on tema röötsakil kapiuks korralikult paika seatud, köögi lülitid korralikult seina külge kinnitatud ja lauale vedelema jäetud ahjukanagi õigeaegselt küpsema pandud. Kuidas peaks see mees end sinu arvates tundma?

Igaüks otsustab, kuidas selline situatsioon erineb järgmisest, kus värskelt kokku kolinud paarike igal õhtul oma ühtekuuluvust südamliku dialoogiga kinnitab, peale mida lisab mees alati, et ta on oma kallima jaoks nõus kõigest loobuma. Kui ta on seda fraasi korrutanud piisavalt kaua, et see naisele peakolu sisse on kulunud, teatab ta ühel päeval korraga, et vajab lähima kahe kuu jooksul uut neeru, vastasel korral on tema lips läbi. Naine satub paanikasse ja koos asutakse doonori otsingule, kuid kedagi ei leita, paku sa raha – naise oma eriti – palju tahes.

Nüüd on naine moraalse dilemma ees. Tema moraalne kompassinõel keerutab närviliselt edasi-tagasi. Kuigi nad tunnevad teineteist vaid mõned kuud, on mees talle väga südamelähedaseks muutunud. Sellest hoolimata ei tunne nad veel teineteist sel määral, et naine võiks mehele altruistlikult ja uisapäisa oma kehaosa pakkuda. Kui enam sõbralikult toonil lausutud kinnitussõnad, et mees on nõus naise tarvis kõigest loobuma, naise otsustamatust positiivses suunas ei kõiguta, võib mees juba märksa nõudlikumalt küsida, kas naine siis ei olegi nõus oma mehe jaoks kõigest loobuma, seda enam, et nende veregrupp on sarnane ja vaid lapsik egoism takistab naisel oma neeru talle loovutamast. Nii annabki naine lõpuks ebakindlalt järele, kuid juba järgmisel nädalal peale edukat operatsiooni teatab mees, et ta ikka vist päris ei armasta naist ja kolib kellegi teise juurde, kellega ta oli endise partneri teadmata juba paar kuud kurameerinud.

Kuidas peaks see naine end sinu arvates tundma?

Mõlemal juhul manipuleeriti oma kaasadega teadlikult ja läbimõeldult; tulemus oli sama ja manipulaatorid said oma tahtmise. Meetodid olid samad, näiliselt oli ka „ohvrite“ vaba tahe kummagi puhul võrdne. Kumbki manipulaator ei saanud karistada. Keegi nendes lugudes peale ahjukana oma elu ei kaotanud. Püüa sellest hoolimata leida nendest kahest näitest kasvõi üks erinevus!

Esimeses loos said mõlemad paarilised kodurahu säilitades oma tahtmise: naine funktsioneeriva köögimööbli ja mees turgutatud enesekindluse osavate kätega perepeana. Teisel juhtumil sai oma tahtmise vaid üks, vigastades teist nii füüsiliselt kui vaimselt. Kas tema ohver võiks ennast ohvriks nimetada? Kas politsei võiks seda teha? Tegemist oli ju vaba tahtega ja füüsilise sunnita, võib viimane väita. Mulle see mees meeldib! võib naise terapeut väita. Seaduse terav silm ei kaitse meid alati meie enda lollide otsuste eest ja kehva karakteri tundmise pärast. Vaevalt teeb seda purunenud südame ja ühe neeruga jäetud armastaja.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.