Isiksuse mõrv on gaasisüütamise tagajärg, mille kestvus on pikaajaline isegi peale väärsuhte lõppemist.

Aita jagada sõnumit teistelegi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Gaasisüütamise korral on emotsionaalse rünnaku all väärsuhte ohvri kõige püham vara – tema isiksus – või isiksuse toimumise laad ja isiksuseomadused, mida ta on terve oma elu lihvinud ja täiustanud. Nüüd korraga saabub tema ellu suhtekiskja, kes võtab nagu palgamõrvar sihikule ohvri isiksuse, mistõttu kutsutaksegi seda tegevust iseloomu mõrvaks (character assassination inglise keeles). Poliitikas tuntakse seda loomulikult mustamisena.

Väärsuhtes ei ole mustamise sihtmärgiks alati ohvri alaväärtustamine teiste inimeste silmis, vaid ohvri enese silmis, kes hakkab ennastki lõpuks põlgama.

Iseloomu mõrvariistadeks on väärsuhtes vabandused, lubadused, ähvardused, hirmutamine, nõudmine, hoiatamine, naljatamine või pilkamine, süüdistmine, kritiseerimine, alandamine, solvamine ja nii edasi, saatjateks näomiimika, nagu silmade pööritamine, kuri pilk, arusaamatu pilk, irvitav pilk, vihane nägu ja nii edasi koos kehažestidega, nagu näpuga näitamine, käsipuusas seismine, sõrmedega trummeldamine, pea raputamine etteheitvalt ja nii edasi.

Need kõik on ühe verbaalse väärkohtlemise lahutamatud tunnused, mida rakendatakse ohvri peal peaaegu alati ainult kahekesi olles. Kui viibitakse seltskonnas, siis võib rünnakuakte edukalt asendada miimika ja žestid, mis peavad teistele nähtamatuks jääma, sest laiale inimringile kuuldavad ründed on alati kõige selgem vihje kiskjalikust peredünaamikast, mida suhtekiskja peab iga hinna eest kõrvaliste isikute eest varjama. Kirjalikke ründeakte jätavad kiskjad endast harva järele, sest neid on võimalik ohvril tõestusmaterjalina taasesitada, et nende abil kolmandatelt inimestelt abi otsida.

Sa ei sooviks ka kõige hirmuäratavamates õudusunenägudes kohata oma kallimat, kes ütleb sulle, et „sinu valmistatud kohv on rõve ja et su suu haiseb“. Niisamuti ei soovi sa kuulda, kuidas „sinusuguse haige inimese kõrval on inimlikult võimatu elada?“. Millised tunded sinus tekiksid, kui ta ütleks sulle unenäos, et „sind ei ole lihtsalt võimalik armastada“?

Peale karjatades unehõlmast pääsemist oled sa ilmselt terve minuti parallüseeritud, vahtides üksisilmi lakke, mis tundub aeglaselt sinu peale laskuvat. Tõenäoliselt on sul järgmiste päevade jooksul raske endise pilguga oma kallimale otsa vaadata, otsekui kartes, et ta ka ilmsi midagi sellist ütleb.

Sa oled hommikul kohvi valmistades ülihoolikas ja küsid peale esimest lonksu, kuidas see tundus. Ta naeratab sulle ja ütleb, et kõik on täpselt nii kui peab. Igaks juhuks küsid sa ka oma hingeõhu kohta peale seda, kui oled eriliselt usinalt oma hambad läikima löönud ja joonud pooleldi tühjaks suuloputusvee pudeli, mida vaid su kallim kasutab. Veel enne, kui sa jõuad muretsema hakata, kas oleksid pidanud ka hambaniidi kasuks otsustama, mida sa oled alati ära põlanud, vastab ta, et su hingeõhuga pole midagi viga ja suudleb sind kinnituseks pikalt ja kuumalt huultele.

Viimase testina, enne kui sa välisuksest väljud, ütled sa talle, et sa teda armastad. Ta ei lase sul hetkegi vastust ootama jääda. Ta vastab sulle juba poolelt sõnalt samaga, nagu ta on seda teinud kõik need viimased aastad.

Mitte iga inimene ei kuule oma kaasa suust neid julgustavaid kinnitusi. Nemad elavad edasi kestvas õudusunenäos, kus ei või iialgi kindel olla, mis võib olla kuuldud sõnade taga, mis ei erine eriti nendest koledustest, mida nad unes näevad. Ilmsi kuulevad nad enda selja taga sõnu “kui kole sa oled”, kuid oma kallima poole pöörates kohtuvad nad leebe naeratusega, mis sarnaneb Steven Kingi klounile, vahetult enne seda, kui ta oma kihvad ohvrisse lööb. Sellistel hetkedel ei või keegi kindel olla, kas ta peaks põgenema, võitlema, ahastma, karjuma, nutma või ennast hulluks pidama.

ÄRA KUNAGI KAHTLE OMA TUNNETES! Kahtle oma mõtetes! Ära häbene enda võimetust salamõrvarit paljastada. Seepärast palu alati lähedastelt abi! Kui sul pole abi või mõistmist kelleltki loota, siis kirjuta minule ja vaatame koos sinu situatsiooni üle.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.