Hüsteerik või histrioonik – isikusehäire või isiksuse eripära?

Aita jagada sõnumit teistelegi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Me tunneme mitmeid inimese väärkäitumise vorme, mille tunnused on ära märgitud rahvusvaheliste tervisehädade registritesse. Neid tuntakse isiksusehäiretena, mida kliinilise populatsiooni nomenklatuuris on kuni kümme tükki, kuid see nimekiri pole kivisse raiutud – varasemates versioonides oli isiksusehäirete arv erinev viimasest, neid on aja möödudes juurde tekkinud ja ära kadunud.

Konkreetsed isiksusehäired koosnevad kindlatest käitumistunnustest, mille abil on võimalik häiret diagnoosida. Samas on meie kõigi käitumises need mustrid kas lahjendatult või üksnes osaliselt nähtavad. Kuigi isiksusehäire kui psüühilise seisundi diagnoosimiseks on omakorda tarvis kindlaid tunnuseid, saame me sellest hoolimata iseloomustada enda tuttavaid, kellel need tunnused nähtavad on. Sel juhul ei räägi me näiteks isiksusehäirest vaid isiksuse tüübist, millel on isiksusehäire tunnused. See pole kindlasti mitte diagnoos, sest diagnoosi saab langetada vaid selleks piisavat väljaõpet omav kliiniline psühhiaater. 

Kuid see ei takista kedagi kasvõi naljaviluks enda tuttavate juures otsida alloleva histrioonilise isiksuse tunnuseid ja neid leides nimetada isikut näiteks histriooniliseks. Kuid ole ettevaatlik! Nimetused kleebivad inimestele külge ja sa võid isegi tahtmatult kellegi reputatsiooni rikkuda. Nii lubangi ma lugeja tervele talupojamõistusele lootma jäädes endale vabadust kirjeldada üht histrioonilist isikut, kes võib väga vabalt kõikide enda lähedaste elu ära rikkuda.

Histriooniline isiksusehäire lausa nõretab infantiilsusest ja liialdatud emotsionaalsusest. Kujuta endale ette seksikoon Marilyn Monroed, kes ei suuda filmilinadel sensuaalsete tegelaskujude rolle täites isegi näiliselt mõista, kuidas tema üleseksualiseeritud olemus ja käitumine meestele mõjub. Varastes käsitlustes kutsuti histrioonikuid hüsteerilisteks, mis näib kohati isegi senini olevat naiste või naiselike meeste üks iseloomulikumaid käitumisvorme, aastatekümneid abielusadamas hulpivate abikaasade arvates vähemalt. Kuid hüsteeriaga pole sellel isiksusehäirel midagi pistmist, sest hüsteeriliseks (loe: ennekuulmatuks moraalilageduseks) võidi puritaanlikul ajastul pidada isegi võõrale mehele pisut kauemaks silma vaatamist ja tõele au andes põhjendati kliinilist hüsteerilisust esimeste algeliste kirjelduste kohaselt „rändava emakaga“, mis eksleb vähemalt kord kuus kindlate päevade ajal mööda naise keha ja mõjutab seeläbi tema aju ja emotsioone.

Kes soovib õhulist roosat seelikut, mängukrooni ja haldjakeppi kandva kolmeaastase plikatirtsu kätumist võrrelda täisealise histriooniku omaga, neid mõlemaid seejuures printessideks nimetades, see ei eksigi niivõrd. Nad mõlemad on Issi lemmikud, täiskasvanud histriooniku helgemad mälestused kujutavadki Issi süles istuvat väikest tüdrukukest, kelle käevarred on ümber jämeda kaela põimitud, kuulates andunult, kuidas Issi oma printsessile kõrva sosistab, kui ilus ja kena ta ikka on. Täiskasvanud elus etendab histrioonik samuti printsessi rolli; ta mitte ainult ei ela oma mannavahulises maailmas, vaid kujutab maailma ka sellisena ette.

Täisealisena või juba puberteedieas otsib ta endale Issi aseainet, võrgutades viimast oma väljakutsuva käitumisega, et leida temalt sarnast tunnustust, millega tema tegelik issi ta kunagi üle külvas. Tema väljakutsuv infantiilsus mõjub ülimalt seksapiilses maailmas veelgi seksapiilsemana ja tema lapsik psüühiline abitus mõjub afrodisiaakumina ka kõige häbelikuma mehe jaoks, sest millise mehe seksuaalunelmatest ei oleks küll läbi käinud patsikestega ja pulgakommi lutsiv naiivne „koolitüdruk“!

Suhtes Issiga on see „kooliplika“ aga pööratult pinnapealne, vaimustudes kõigest sädelevast, suutmata kauemaks kui silmapilguks ühelegi objektile pühenduda. Seepärast on tema elus väga palju Issisid, kellest paljud näevad teda pöörduksena, millest saab ühe jutiga sisse minna ja välja tulla. Nii võib jäädagi ekslik mulje, et kergemeelne histrioonik teeb interpersonaalsetes suhetes rohkem viga enesele kui teistele. Kuni printsessi ellu siseneb tõeline Issi, kes soovib pöördust vaid ühesuunaliselt kasutada, varustades oma printsessi kõige vajalikuga, mida tolle süda eales ihaleb. Vaatamata sellele näeb printsess kõiki mehi ühesuguste ärakasutajatena või tüdib ühest kindlast mehest väga kiiresti, käies ühest suhtest teise.

Ilf ja Petrov võrdlevad oma surematus teoses „12 tooli“ kõige karikatuursemat histrioonikut inimsööjate suguharu esindajaga, kelle sõnavara koosneb 300 sõnast. Seevastu loo peategelanna Ellotshka sai hakkama kõigest kolmekümnega, millel oli väljaöelduna määratult sügavam tähendus. Ellotshka veetlus seisnes tema väikeses kasvus, mis tegi ta vastupandamatuks isegi lühikeste meeste seas. Histrioonik suudabki oma tugevusele rõhuda, milleks on alati tema vastupandamatu füüsiline eripära. Olgu selleks liialt lühike seelik, ülemeigitud sihverplaat või mistahes muu värviküllase fantaasia sünnitis. Ta identifitseerib ennast läbi välimuse ja lihtsakoelise käitumise.

Ellotshkal puudus isikupära, sest tal polnud seda vajagi – ta oli lihtsalt ilus. Tema identiteet seisnes muuseas ka ärahellitatud abielunaise ja muidusööja rolli täitmises, mida ta ilmselt kõige käepärasemalt oskas. Pere kitsa eelarve eripärad ületasid tema võimekust saada aru kooselu elulistest ja materiaalsetest sügavustest. Isegi abielulahutus ületas seda mäekõrguselt.

Kuigi „12 tooli“ laseb kogu draamal läbi huumoriprisma paista, on reaalsus kahjuks kõike muud kui naljakas. Isegi histriooniku jaoks, kes mõnel üksikul selguse hetkel tunneb, et elu on ikka pisut liialt mahukas nii väikese peakese jaoks mõista. Siis tormab ta psühhiaatri juurde ja ähvardab ennast ilma naljata ära tappa, kui teda koheselt jutule ei võeta. Ta käib mõnel seansil kuulekalt kohal, kuid seejärel muutuvad tema visiidid sporaadilisteks või katkevad järsult, millest võib oletada, et histriooniku elu on taas loksunud harjumuspärastesse rööbastesse, kus ta oma pead tühja-tähjaga ei vaeva. Proovi sa siis sellist ravida!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.