Gaasisüütamine on taktika, mida suhtekiskja kasutab väärsuhte ohvri emotsionaalse vastupanuvõime nõrgestamiseks.

Aita jagada sõnumit teistelegi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1940.ndate aastate kinomenukis „Gaslight“ (gaasisüütamine ing. k) kolib paarike elama aastate taguse mõrvatöö aurat kandvasse hüljatud elumajja.

Pealtnäha kena paarike etles majaseinte vahel võõraste pilkude eest varjatult õõvastavat näitemängu, kus domineeriv mees õõnestas järjekindlalt ja metoodiliselt oma kaunitarist abikaasa eneseusku ja kainet mõistust.

Õhtuti käis mees maja pööningukorrusel peidetud varandust otsimas ja tolleaegse gaasitorustiku iseärasuste tõttu põhjustasid ülakorrusel süüdatud gaasilambid varustushäireid allkorrustel, kutsudes esile valguse kõikumist, just nagu tänapäeval juhtub see, kui keegi laseb klosetist vett, tekitades samal hetkel dushi all olevale inimesele kuumashokki.

Mees oli mässinud naise niivõrd oma manipulatsioonide ja valede võrku, et too leppis alandlikult mehe seletusega, nagu kujutaks ta endale valguse kõikumist ja hääli ülakorrusel ette. Alandlikkus ja olukorraga leppimine põhjustasid naisele palju psüühilist meelehärmi, kuid ta ei osanudki selle põhjuseid leida, sest ta soovis uskuda pigem oma abikaasat, kes soovitas tal imelike nähtuste tõlgendamiseks vaimuarstilt abi otsida, kui iseennast.

Kuigi filmi puändist võiks arvata, et tegu on krimilooga (peategelane oligi mõrvar, kes naasis uues rollis jõuka perepeana kuritööpaigale oma ohvri pööningule peidetud varandust otsima), on see ennekõige suhtedraama ja väljend „gaasisüütamine“ sai aastakümneid hiljem suhtekiskjate ohvrite seas populaarseks terminiks nende tunnetega mängimisele ja faktidega hämamisele, nagu on seda praktiseerinud inimkonna lühikese ajaloo jooksul iga diktaatorlik riik. Film „Gaslight“ portreteerib ilmekalt stereotüüpset suhtekiskjat: abieluga rikastunud playboyd, kes terroriseerib vaimselt oma lähedasi, peab kõrvalsuhet ja kelle minevikku varjutab võigas kuritöö või probleemne ajalugu.

Gaasisüütamise korral määratleb (ehk teeb midagi) suhtekiskja ohvri tundeid, mis sunnib viimast kahtlema oma tajude, mälu ja terve mõistuse vastavuses reaalsusega.

Tähtis on samas mõista, et gaasisüütamine kui teadlik tegevus pole eraldi manipuleerimistaktika, mille eesmärgiks oleks kedagi mõjutada mingit tegevust alustama või lõpetama. See on pettemanööver, millega võivad kaasneda erinevad manipuleerimistaktikad, et muuta petuskeem efektiivsemaks. Muuta järjekindla õõnestustegevusega ohver esitatud väärusule vastuvõtlikumaks. Selle asemel, et tunnistada oma eksimust, asub gaasisüütaja lapsikule vasturünnakule, kutsudes oma vastaseid igasuguste naeruvääristavate nimetustega.

Gaasisüütamise termin on sama ähmane kui taktika, mis gaasisüütamisega kaasneb.

Mõistetavalt ei käi ükski pereliige märkmik näpu vahel ringi ja ei dokumenteeri detailselt kogu suhtekiskja argipäeva, mida saab hiljem tõendusena esitada. Paratamatult hakkab selline inimene ise oma terves mõistuses kahtlema, sest arusaadavalt ei või ükski inimene olla nii „rumal“, et oma valedest läbi ei näe. Eriti veel selline inimene, kellega sa ühise katuse all elad või kelle sa oma kallimaks kaasaks oled valinud. Aga see on võimalik. Tavapärane gaasisüütamisega kaasnev sõnavara koosneb väidetest „sa kuulsid valesti“, „sa võtad minu sõnad kontekstist välja“, „sa muutsid audiosalvestist“. Loll on tõepoolest see, kes vabandust ei leia.

Gaasisüütamine on ennekõige ohvri psüühika invasiivne mõjutamine, tema allumistahte tugevdamine ja vastupanuvõime nõrgestamine, nagu ka pealetükkiv armupommitamine. See on kontrolliv taktika. Nii ennast kui teisi kontrolliv, sest valetamisega vahele jäämine võrdub (nartsissistliku) gaasisüütaaja jaoks tema nõrkuste tunnistamisega, mis on iga nartsissisti jaoks lubamatu ja talumatu. Ka vabandamine on ennekuulmatu nõrkus, mida vaid alandlikud – nõmedad, vastikud, haletsusväärsed – endale lubada saavad. Kuid mis kõige kummalisem – gaasisüütamine on töötav ja lollikindel meetod.

Soovid näiteid? Sul ei oleks vaja neid kaugelt otsida, kuid ma võin sulle siiski abiks olla. Loe lähemalt siin, kuidas meil kõigil on võimalik pettused paljastada, et me ei peaks ennast lihtsameelsete naiivitaridena tundma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.